خانه / شهید و شهادت / در کلام بزرگان / حضرت آیت الله نوری همدانی
... ارتباط با شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، ارتباط با کارهای آنها، با حماسه آفرینی آنها، این خب حاکی از آن است که شما خودتان ،روحیه شما، روحیه ایست که می خواهید در راه فضیلت شهدا نام شهدا و ارتباط با شهدا حتی پیروی از کار شهدا، حتی پیش رفتن تا مرز شهادت آماده شوید این حاکی از یک روحیه بسیار بالایی هست چون روحیه شهادت طلبی عشق به شهادت یکی از روحیات بسیار پرفضیلت هست .
... شهداء دارای فضیلت بسیار زیادی هستند، برای ما بسیار لازم است تبلیغ کنیم، پیام های فراوانی دارند، کوچه ها و خیابانهای ما به نام شهداء نامیده شده است، در این کوچه و خیابانها قدم گذاشته اند ،در هر شهری در هر روستایی، دهکده ای یک قبرستانی برای شهداء داریم اینها پیامهایی هست که به سراسر مملکت بواسطه همین شهداء رسیده، باید ما این پیامها را گوش کنیم و راه شهیدان را همیشه زنده نگاه داریم تا بدانیم که این انقلاب با چه زحماتی با چه حماسه آفرینی با چه فداکاریهایی بوجود آمده است.
این انقلاب این نظام ارزان به دست ما نرسیده است. فداکاریهای فراوان و هزاران جوان که در این راه کشته شدند جان دادند و خون دادند ،هزاران همسر، همسر خودشان را از دست دادند، هزاران مادر داغدیده ،هزاران کودک بی سر پرست، اینها همه محصول زحمات و خونبهای این شهیدان که باید ما خیلی تقدیر کنیم و زنده نگاه داریم شاید خیلی از این جوانها سنشان اقتضاء نمی کند که بدانند چه بر این مردم گذشته ، تا این انقلاب بوجود آمده است.
10/12/80

... بنده‌ توفیق‌ زیاد ندارم‌ اما باید برنامه‌ای‌ درست‌ شود که‌ تمام‌ حوزه‌ها سالی‌ دو سه‌ مرتبه‌ حرکت‌ کنند برای‌ بازدید از جبهه‌ها و مناطق‌ که‌ نام‌ برده‌ شد. این‌ خیلی‌ مؤثر است‌. اعلان‌ شود از چهل‌ هزار طلبه‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ یک‌ روز هزار نفر، روز دیگر هزار نفر و در هفته‌ چند هزار نفر بروند این‌ خیلی‌ مهم‌ است‌. زیرا یاد شهداء زنده‌ می‌ماند.

بنده‌ آن‌ موقع‌ که‌ توفیق‌ داشتم‌ به‌ جبهه‌ها می‌رفتم‌ شما هم‌ رفته‌اید، می‌دانید شب‌های‌ حمله‌ واقعاً غوغا بود. انسان‌ حالتی‌ در آن‌ شهداء می‌دید.
در یکی‌ از مسافرت‌ها قطعه‌ شعری‌ سرودم‌ در مراجعت‌ برای‌ امام‌(رضوان‌ الله‌ تعالی‌ علیه‌) خواندم‌. مقداری‌ از آن‌ این‌ است:
خطوط‌ جبهه‌ جنگ‌ آن‌ چنان‌ که‌ من‌ دیدم‌
همه‌ چو آهن‌ و پولاد همه‌ سخت‌ بنیان‌ است‌
همه‌ قوای‌ مسلح‌ قوی‌ و نیرومند
قیافه‌ها همگی‌ جلوه‌گاه‌ ایمان‌ است‌
کنار سنگر هر رزمجو سجاده‌
محل‌ فکر خدا نعمه‌گاه‌ قرآن‌ است‌
میان‌ آتش‌ و دود، آن‌ مجاهدان‌ شجاع ‌
برای‌ حمله‌ به‌ دشمن‌ چو سیل‌ و طوفان‌ است‌
ز توپ‌های‌ صد و سی‌ ز راکت‌ و از بمب
‌فتاده‌ لرزه‌ به‌ جان‌ عدو گریزان‌ است‌
به‌ آر پی‌ جی‌ متلاشی‌ شده‌ است‌چندین‌ تانک ‌
جنازه‌های‌ عدو نقش‌ بر بیابان‌ است‌
صد افتخار به‌ آن‌ ناوبان‌ دریایی‌ که‌
روز رزم‌ به‌ دشمن‌ چو قهر یزدان‌ است‌
بجوشد و بخروشد ز خشم‌ چون‌ دریا
کند عدو متلاشی‌ اگر هزاران‌ است‌
سلام‌ من‌ به‌ تو ای‌ پاسدار جبهه‌ حق
‌ سپاه‌ کفر عراق از تو سخت‌ ترسان‌ است‌
تو آهنین‌ دژی‌ ای‌ قهرمان‌ روز نبرد
شکست‌ دادن‌ صدام‌ بر تو آسان‌ است‌
به‌ دست‌ توست‌ برادر کلید فتح‌ و ظفر
برای‌ تو همه‌ مملکت‌ ثناخوان‌ است‌
نبود کشور ایران‌ اگر نبودی‌ تو
در این‌ زمینه‌ بیانِ امام‌ برهان‌ است‌
تو ای‌ سپاه‌ بسیج‌ ای‌ بلند آوازه‌
درود بر تو که‌ راه‌ تو راه‌ قرآن‌ است‌
این‌ اشعار مفصل‌ است‌ در آخر دارد:
پیام‌ من‌ به‌ تو ای‌ ارتش‌ تجاوزگر
که‌ خاک‌ میهن‌ ما جایگاه‌ شیران‌ است‌
خلاصه‌ این‌ سوابق‌ باید همه‌ بازگو بشود. این‌ فرهنگ‌ جهاد و شهادت‌طلبی‌ است‌. این‌ حسین‌ فهمیده‌ در مملکت‌ ما بود که‌ انتفاضه‌ از او سرمشق‌ گرفت‌. بنده‌ خودم‌ به‌ جنوب‌ لبنان‌ رفتم‌ و موارد زیادی‌ را با سید حسن‌ نصرالله‌ که‌ خدا توفیقشان‌ دهد، در آن‌ جا می دیدیم که موارد زیادی‌ جای‌ استشهاد است‌ که‌ علامت‌ نصب‌ کرده‌اند می‌گفت‌ این‌ جا صف‌ می‌کشیدند جوان‌ها برای‌ عملیات‌ شهادت‌طلبی‌ حتی‌ زن‌ها و همین‌ باعث‌ شد جنوب‌ لبنان‌ آزاد شود.
امروز هم‌ ما انتظار داریم‌ و امیدوار هستیم‌ در نتیجه‌ همین‌ انتفاضه‌ همین‌ روح‌ شهادت‌طلبی‌ که‌ در فلسطین‌ حاکم‌ است‌ ان‌ شاء الله‌ تعالی‌ صهیونیست‌ از آن‌ جا قلع‌ و قمع‌ شود. خلاصه‌ کار شما کار بسیار مقدسی‌ است‌.
31/1/81

... نکته ای که حاج آقا در رابطه با پشتیبانی نسبت به این حرکت(راهیان نور) فرمودند را واقعاً کار جدی حوزه می دانم یعنی کار جدی تشکیلات مربوط به حوزه که کار اعزام (به مناطق عملیاتی) را دارد چون هیچ اعزامی تأثیرگذارتر از این اعزام واقعاً برای ما نیست...
18/4/82

شهدای انقلاب امتداد خون کربلاست و مردم ما آگاهانه به این ندا لبیک گفتند و خون دادند و زنجیرهای استکبار جهانی و غربگرایی را پاره کردند و ایران و مردم آن رهایی یافتند...تکریم از مقام بلند و رفیع شهدا و فرهنگ شهادت وظیفه دینی و ملی ماست و علما نیز باید در مجالس وعظ خود در یومیه‌های مبارک به این مسئله و تاکید آن اهتمام ورزند.
امروزه در مملکت ما میلیون‌ها انسان و جوانان نسل سومی که به انقلاب به دیده تهنیت می‌نگرند و به آن علاقه نشان می‌دهند و فرهنگ شهادت را درک کرده و به آن اعتقاد دارند نخواهند گذاشت استکبار جهانی خیال باطلی برای این سرزمین داشته باشد و اگر فرهنگ شهادت نبود، استکبار لحظه‌ای برای حمله به ایران اسلامی درنگ نمی‌کرد.

هیچ توفیقی از شهادت بهتر وجود ندارد‌، شهید به وجه‌الله می‌نگرد و نگاه به وجه الله آرزوی هر شهیدی است...در زمان جنگ توفیق حضور در میان رزمندگان در جبهه‌های حق علیه باطل را به کرات داشتم، از جمله آن شهید شیرودی فرزندی برومند از این شهرستان بود که افسری بود‌ با قدرت، تدبیر و فداکاری که صدها نفر را به دنبال خود برای حمله به دشمن و جلوگیری از تهاجم به آنجا می‌کشید.
شب‌های حمله تا صبح هزاران نفر قرآن و دعا می‌خواندند و با تضرّع نزد پروردگار و خواندن نماز شب با یاد اباعبدالله الحسین (ع) جان گرانبهای خود را در کف اخلاص می‌نهادند و در رفتن به خط مقدم از هم پیشی می‌گرفتند و هرگز به دنبال نام و نشان و شهرت نبوده بلکه با خدا معامله می‌کردند و گمنام به خاک و خون کشیده می‌شدند و با فداکاری و با نثار خون گرانبهای خود انقلاب را تثبیت کردند.
با توجه به کمک بیش از 30 کشور به عراق در جنگ تحمیلی به ایران مردم ولایی ما فوج فوج به جبهه می‌رفتند و توانستند در این امتحان سربلند و موفق باشند و ما باید از این جانفشانی‌ها پیام‌های آن را که پیام‌های شهداست، دریابیم.
در حالی که تمام کوچه و خیابان‌های این کشور عرصه‌های شهر و روستای این آب و خاک مزین به نام مبارک شهدا و پذیرای پیکر مبارک آنهاست، پیام‌های آنها هنوز در گوشمان طنین‌انداز است که در وصایای آنها به اصل ولایتمداری تاکید شده است و آنها پیام پیامبران و امامان را از حلقوم امام خمینی(ره) و ولایت فقیه شنیده‌اند و مردم که با فطرت خود این پیام را به خوبی شنیدند و لبیک گفتند، در واقع نشان‌دهنده گوش فرا دادن مردم به ولی امر زمان بوده و هست.
یادواره شهدای تنکابن
18/05/89