خانه / شهید و شهادت / در کلام بزرگان / حضرت آیت الله مظاهری
پیام به یادواره شهدای روستای ورپشت- شهرستان تیران و کرون
بسم الله الرحمن الرحیم
شهادت، عطّیه عظیمی است که خداوند تعالی به بندگان مجاهد خود عطا می کند و شهداء ستارگان درخشانی هستند که به لطفِ این عطای وی‍ژه الهی، روشنی بخش سالکانِ به سوی حقّ می شوند. شهیدان عزیز و والا مقام نهضت اسلامی ایران و دفاع مقدّس نیز، در خیل عظیم شهیدان راه خدا از صدر اسلام تا کنون، روشنگر راه و هدف بزرگ انقلاب شکوهمند اسلامی و چراغ فروزانی برای همه دلدادگان به اسلام و انقلابند.
پیام حیات بخش و روشنی آفرین آنان برای ما «بصیرت و شجاعت و اخلاص در عمل و اتفاق و اتحادّ کلمه است»، که رمز بقاء اسلام و انقلاب نیز در همین امور است. اگر برگزاری این یادواره، شما مردم عزیز و بازماندگانِ شهیدان مجاهد را به این مسئولیتهای خطیر، آشناتر سازد، بی شک به هدف اصلی نزدیک شده اید . ان شاء الله که با عنایات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف چنین باشد .
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
حسین المظاهری
25 شعبان المعظم 1429
1387/6/6

پیام به‌ یادواره شهدای‌ روحانی‌ و طلبه شهرستان‌ مبارکه‌
بسم الله الرحمن الرحیم

شهادت‌، عطیّه بزرگ‌ خداوند تعالی‌ به‌ بندگان‌ صالح‌ و مقرّبی‌ است‌ که‌ در عرصه جهاد با نفس‌، به‌ تمام‌ تعلّقات‌ پست‌ دنیوی‌ پشت‌ پا زده‌اند و با تزکیه روح‌ و تهذیب‌ نفس‌، خود را آماده لقاء الهی‌ و اتّصال‌ به‌ ملأ اعلی‌ نموده‌اند .
قلم‌ و زبان‌ ما ناتوان‌تر از آن‌ است‌ که‌ شرح‌ این‌ مجاهدت‌ عظیم‌ و تفصیل‌ این‌ ایثار و فداکاری‌ بزرگ‌ را بیان‌ کند و ذهن‌ و فهم‌ ما قاصرتر از آن‌ است‌ که‌ حقیقت‌ معنای‌ شهادت‌ ـ که‌ شهود حضرت‌ حق‌ّ و تجلّیات‌ نامتناهی‌ او است‌ ـ را درک‌ نماید.
فیض‌ عظمای‌ شهادت‌، سعادتی‌ است‌ که‌ باب‌ آن‌ به‌ مصداق‌ «أَلا أَن‌ّ فی‌ أیّام‌ دَهْرکُم‌ نَفَحات‌ٌ أَلا فَتَعرَّضُوا لَها» جُز به‌ طور نادر و آن‌ هم‌ تنها برای‌ برگزیدگان‌ از عباد خداوند سبحان‌، مفتوح‌ نمی‌گردد و این‌ خط‌ّ سرخ‌ محمّد و آل‌ محمّد ـ صلوات‌ الله علیهم‌ اجمعین‌ ـ اگر چه‌ تا قیام‌ قیامت‌ در عرصه ایمان‌ و جهاد امتداد دارد، ولی‌ فقط‌ بندگان‌ بریده از «ظواهر دنیا» و دلداده به‌ «کلمه علیا» توان‌ و توفیق‌ حرکت‌ در این‌ خط‌ّ خونین‌ الهی‌ را خواهند داشت‌، همان‌ بندگانی‌ که‌ از تنگنای‌ ظلمانی‌ «یَعلَمون‌َ ظاهراً من‌ الحیوة لدُّنیا وَ هُم‌ عَن‌ الاخَرة هُم‌ غافلون‌» گذر کرده‌اند و به‌ ساحت‌ نورانی‌ «کلمة الله هی‌ العلیا» قدم‌ نهاده‌اند و به‌ خطاب‌ «سلام‌ٌ علیکم‌ بما صَبرْتُم‌ فنعْم‌َ عُقبی‌َ الدّار» مفتخر گردیده‌اند.
در این‌ میان‌، شهداء عالیمقام‌ روحانیّت‌ و حوزه‌های‌ مقدّسه علمیّه‌ در طول‌ تاریخ‌ که‌ جامع‌ دو فضیلت‌ «مداد علماء» و «دماء شهداء» هستند، همچون‌ ستارگان‌ درخشانی‌ در آسمان‌ شهادت‌ و مجاهدت‌ می‌درخشند و به‌ تعبیر بلند امام‌ راحل‌ عظیم‌الشأن‌! ـ که‌ علمدار شهادت‌ در دوران‌ معاصر بوده‌ است‌ ـ : «حماسه‌ سازان‌ همیشه‌ جاوید روحانیت‌، رساله علمیه‌ و عملیّه خود را به‌ دم‌ شهادت‌ و مرکب‌ خون‌ نوشته‌اند و بر منبر هدایت‌ و وعظ‌ و خطابه ناس‌، از شمع‌ حیاتشان‌ گوهر شب‌ چراغ‌ ساخته‌اند».
شهیدان‌ با فضیلت‌ روحانیّت‌، بار مسئولیّت‌ سنگین‌ هدایت‌ مردم‌ را به‌ برترین‌ وجه‌ ممکن‌ به‌ سر منزل‌ مقصود رسانیدند و افق‌ فقه‌ و فقاهت‌ را از خون‌ مطّهر خود، گلگون‌ و روشن‌ نمودند و در همیشه تاریخ‌ برای‌ همه عالمان‌ و حوزویان‌، اسوه‌ و راهنما گشتند.
سلام‌ و صلوات‌ الهی‌ و درود فرشتگان‌ مقرّب‌ خداوند و اولیاء معظّم‌ او بر همه عالمان‌ عامل‌ از شهید اوّل‌ و شهید ثانی‌ تا شهداء نهضت‌ بزرگ‌ اسلامی‌ ایران‌ و تا روحانیون‌ شهید دفاع‌ مقدّس‌ که‌ به‌ مصداق‌ کلام‌ بلند امیرالمؤمنین‌ و امام‌ المتّقین‌ ـ علیه‌ افضل‌ صلوت‌ المصلّین‌ ـ با «بینایی‌ و شکیبایی‌ و آگاهی‌ از موضع‌ حق‌ّ» عَلَم‌ جهاد و شهادت‌ را در حوزه‌های‌ مقدّسه علمیّه‌ بر دوش‌ کشیدند و با اقتداء به‌ سالار شهیدان‌ و سرور آزادگان‌ حضرت‌ ابی‌ عبدالله الحسین‌ ـ صلوات‌ الله و سلامه‌ علیه‌ ـ ، مشعل‌ تابناک‌ جهاد فی‌ سبیل‌ الله را بر قلّه فقاهت‌ و هدایت‌، روشن‌ و فروزان‌ نگاه‌ داشتند. «وَ لا یحمل‌ُ هذا لعَلَم‌ الاّ أَهْل‌ُ البَصَر و الصِّبْر و لعلْم‌ بَمواضع‌ الحَق‌َّ».
هدف‌ از گرامیداشت‌ مقام‌ شهیدان‌ روحانیّت‌، بیان‌ پیام‌ بلند آنان‌ به‌ همه ملّت‌ و بالاخص‌ به‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ و طلاّب‌ علوم‌ دینی‌ است‌، پیامی‌ که‌ آنان‌ از نهج‌ البلاغه علی‌ بن‌ ابیطالب به‌ گوش‌ جان‌ شنیدید و حقیقت‌ آن‌ را پاس‌ داشتند.
«حفظ‌ ارزشهای‌ متعالی‌ اسلامی‌ و پاسداری‌ از آرمانهای‌ دینی‌ و مقدّم‌ ساختن‌ آن‌ بر همه امور دیگر» پیام‌ خطیری‌ بود که‌ همه شهیدان‌ تاریخ‌ منوّر اسلام‌ و انقلاب‌ اسلامی‌ و بویژه‌ شهیدان‌ روحانیّت‌، با تمام‌ وجود بر آن‌ پافشاری‌ و اهتمام‌ کردند و امروز نیز پافشاری‌ و اهتمام‌ بر همان‌ پیام‌ بلند، رمز توفیق‌ و نصرت‌ الهی‌ است‌.
قال‌ امیرالمؤمنین‌ علیه السلام : «ألا وَ انّه‌ لا یَضُرُّکم‌ تضییع‌ُ شَی‌ٍ من‌ْ دنُیاکُم‌ بَعدَ حفظکُم‌ قائَمَةَ دینکُم‌. أَلا وَ انّه‌ُ لا یَنْفَعُکُم‌ بَعد تضییع‌ دینکُم‌ شی‌ٌ حافَظْتُم‌ علیه‌ من‌ أَمر دُنیاکُم‌». اگر این‌ پیام‌ بلند، از سوی‌ ما بازماندگان‌ از قافله جهاد و شهادت‌، شنیده‌ شود و بدان‌ اهتمام‌ و عمل‌ نماییم‌، بی‌ تردید، مشمول‌ ادعیه زاکیه امیر مؤمنان‌ % واقع‌ خواهیم‌ شد: «أخَذَ اللهُ بقُلُوبنا وَ قُلوبکُم‌ الی‌ الحَق‌َّ و أَلْهَمَنا و ایّاکُم‌ الصِّبرَ».
امید است‌ برگزاری‌ یادواره شهدای‌ روحانی‌ و طلبه شهرستان‌ مبارکه‌، در تبیین‌ این‌ پیام‌ اساسی‌ توفیق‌ یابد و در این‌ صورت‌ به‌ یاری‌ خداوند تعالی‌، دستاورد عظیمی‌ خواهد داشت‌. ان‌ شاء الله.
اینجانـب‌ صمیمانـه‌ از همه مسئـولان‌ و متصدّیان‌ محترم‌ برگزاری‌ این‌ یادواره‌ خصوصاً از روحانیّت‌ بزرگوار منطقه‌ ـأیّدَهم‌الله تعالی‌ ـ و از همه شما شرکت‌ کنندگان‌ عزیز بالاخص‌ از خانوداه‌های‌ معظّم‌ شهیدان‌ و ایثارگران‌ سپاسگزاری‌ می‌کنم‌ و از خداوند تعالی‌ توفیق‌ عمل‌ به‌ پیام‌ شهیدان‌ و حرکت‌ در راه‌ نورانی‌ آنان‌ را برای‌ همگان‌ مسألت‌ می‌کنم‌. والسلام‌ علیکم‌ و رحمة الله و برکاته‌.
حسین‌ المظاهری‌
15 / جمادی‌ الاولی‌ 1429
1/3/1387پیام به یادواره شهدای صنعت آب و برق استان اصفهان
بسم الله الرّحمن الرّحیم
برگزاری یادواره شهیدان صنعت آب و برق استان اصفهان در ایّام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای تجدید عهد با همه شهیدانِ نهضت شکوهمند اسلامی ایران و امام شهیدان (قدّس سرّه الشریف) است. اگرچه قلم و بیان، عاجز از توصیف مسأله بزرگ شهادت و حقّ عظیم شهیدان راه خداوند تعالی است و تربیت والای مجاهدان فی سبیل الله و عظمت درجه«بل احیاءٌ عند ربهم یرزقون» را جُزء اولیاء الهی درک نمی کنند، امّا آنچه مسلّم است، روشن بودن مسئولیت های سنگین ما در قبال شهیدان بزرگوار است. تجدید عهد واقعی با شهداء در پاسداری از دستاوردهای بزرگی است که آنان جان مطهّر خود را بر سر آن فدا کردند و برای صیانت و حراست از آن، از همه چیز درگذشتند. اسلام عزیز و آرمان های بزرگ اسلامی، حقیقت والایی است که سالار شهیدان حسین بن علی(علیه السّلام) نیز، خود و خاندان مطهّرش را برای حفظ آن فدا کرد و شهیدان عزیز انقلاب اسلامی نیز در اقتداء به آن سرور و سیّد شهیدان عالم، برای آنکه اسلام بماند، بالاترین سرمایه خویش را در کفِ عزّت و غیرت نهادند و به ما آموختند که دین خدا بر همه چیز مقدّم است و پاسداری از دین خدا جز با مجاهدت و صبر و بصیرت، امکان پذیر نیست. این درس بزرگ، نه تنها در زمان دفاع مقدّس که در همیشه تاریخ، جاری است و ادامه راه شهیدان، به حفظ بصیرت و صبر و مجاهدت و مقدم داشتن دین خدا بر همه چیز، میسّر خواهد شد.
به امید آنکه توفیق پیمودن این راه خطیر و حیات بخش را داشته باشیم.
و السلام علی جمیع عبادالله الصالحین و رحمة الله و برکاته.
حسین المظاهری
16/11/86
پیام به یادواره دویست وپنجاه شهید بخش بوئین میاندشت
بسم الله الرحمن الرحیم
برگزاری یادواره دویست و پنجاه شهیدِ به خون خفته بخش بویین میاندشت که به همّت و با مشارکتِ شما مردم شهید پرور و خانواده معظّم شهیدان و ایثارگران بر پا گشته است، فرصت مغتنمی است تا یک بار دیگر با شاهدان همیشه زنده تاریخ و با واصلان به لقاءِ حضرت ربّ العالمین،تجدید عهد کنیم و با گرامی داشت نام و یادِ بلند آنان، درس های مهم آن معلّمان حقیقی بشریت را مرور نماییم.شهداء عزیز ما که ایجاد و استمرار نظام مقدّس جمهوری اسلامی مرهون ایثار و فداکاری و شهادت و مجاهدات آن عزیزان است،به ما درس وفاداری و استقامت در راه هدف را آموختند و با خون های پاک و حیات بخش خود، در تمام صفحات کتاب تاریخ انسان و انسانیّت، این نکته بلند و ارجمند قرآنی را نگاشتند که:«انَّ الَّذین قالوُا ربُّنا الله ثمَّ استَقاموُا فَلا خَوف عَلیهم وَ لا هُم یَحزَنوُن»، ایمان و خداخواهی که والاترین و بالاترین هدف معنوی است، نیازمندِ صبر و پایداری و استقامت است و در عرصه ایمان، تنها کسانی به مقصد نهایی نائل خواهند شد که با تدبیر و روشن بینی، بر سر عقیده ایمانی و الهی خود، استقامت بورزند و چنین کسانی که پایداری و بصیرت را سر لوحه عمل قرار دهند، به سر منزل اطمینان و آرامش نیز خواهند رسید.به تعبیر امیر مومنان و امام متّقیان، پرچم ایمان را جز اهل بصیرت و پایمردی حمل نمی کنند و این مهمّ ترین درس و پیام شهیدان به ماست که اگر می خواهیم اسلام و ارزشهای عظیم القدر آن، هم چنان بر ملّت و مملکت ما سایه گستر باشد،باید در راه این آرمان بزرگ و این هدف الهی، حتّی تا پای جان، استقامت بورزیم.و البته این وعده حتمی خداوند تعالی است که پایمردی و استقامت در راه حقّ، نتیجه ای جز دستیابی به برترین نعمت های الهی ندارد:«و ألَّوِ استَقاموُا عَلی الطَّریقَهِ لَأسقَیناهُم ماءً غَدَقا». امروز که نظام سلطه جهانی و استکبار، با همه امکانات خود در مقابل اسلام و مسلمین، صف آرایی کرده اند، و البته علی رغم همه تهدیدات و دشمنی ها، موج اسلام خواهی و عدالت طلبی و ظلم ستیزی در جهان رو به گسترش است و فریاد بلند شهیدانِ اسلام و انقلاب اسلامی، سراسر دنیا را پُر کرده است ، جز استقامت و پایداری ، برای حفظ دین و آرمان های متعالی دینی، راهی نیست و باید همه ما با درس آموختن از شهیدانِ عزیز، از خداوند سبحان، توفیقِ استقامت و پایمردی را طلب کنیم. رَبَّنا أفرِغ علینا صَبراً و ثَبِّت اقدامَنا وَانصُرنا عَلی القومِ الکافرین.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
حسین المظاهری
26شوال المکرم1428
16/8/86پیام به یادوراره شهدای خوراسگان اصفهان
بسم الله الرحمن الرحیم
قلمهای‌ قاصر ما، شکسته‌تر از آن‌ است‌ که‌ در توصیف‌ شهیدان‌ ـ که‌ میهمانان‌ خاص‌ّ قُرب‌ حضرت‌ حق‌ّ تعالی‌ هستند ـ توان‌ سخن‌ گفتن‌ داشته‌ باشد و کلمات‌، ضعیف‌تر از آن‌ است‌ که‌ قالبی‌ برای‌ معانی‌ عمیقی‌ باشد که‌ فهم‌ آن‌ برای‌ ما درماندگان‌ خاک‌، دشوار و یا ناممکن‌ است‌.
شهداء، که‌ در وفای‌ به‌ عهد الهی‌ خود، پیش‌ قدم‌ شدند و مصداق‌ «من‌َ لمُؤمنین‌َ رجال‌ٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللهَ عَلیه‌ فَمنهُم‌ مَن‌ قَضی‌ نَحْبَه‌» گردیدند، در حقیقت‌ مسئولیّت‌ بزرگ‌ خود در مسیر بندگی‌ خداوند و خدمت‌ به‌ دین‌ او را به‌ انجام‌ رسانیدند و امروز مسئولیّت‌های‌ بزرگی‌ را برای‌ ما به‌ جای‌ گذارده‌اند که‌ ما نیز اگر در عمل‌ به‌ آن‌ بکوشیم‌ مصداق‌ «و منهم‌ من‌ ینتظر و ما بدّلوا تبدیلا» خواهیم‌ بود.
اوّلین‌ و مهم‌ّترین‌ وظیفه ما، حفظ‌ امانت‌ بزرگی‌ است‌ که‌ از شهیدان‌ و امام‌ شهیدان‌ «رضوان‌ الله علیهم‌ اجمعین‌» به‌ ما رسیده‌ است‌. نظام‌ مقدّس‌ جمهوری‌ اسلامی‌ که‌ خونبهای‌ شهداء عزیز اسلام‌ و مسلمین‌ و دستاورد ارزشمند نهضت‌ بزرگ‌ امام‌ راحل‌ عظیم‌القدر1 است‌، امانت‌ خطیری‌ است‌ که‌ حراست‌ و صیانت‌ از آن‌ بر عهده یکایک‌ ماست‌.
دوّمین‌ مسئولیّت‌ همگان‌ در قبال‌ شهیدان‌ عزیز، ادامه راه‌ روشن‌ آن‌ عزیزان‌ در پیروی‌ از ولایت‌ فقیه‌ و پاسداشت‌ ارزشهای‌ متعالی‌ اسلام‌ و انقلاب‌ اسلامی‌ است‌. شهداء، جانهای‌ مطهّر خود را، که‌ بزرگترین‌ سرمایه زندگی‌ آنان‌ بوده‌ است‌، در راه‌ همین‌ ارزشهای‌ مقدّس‌، در کف‌ اخلاص‌ نهادند و مصداق‌ حقیقی‌ «وَ مَن‌ْ یُعَظَّم‌ْ شَعائرَ الله فَانِّها من‌ْ تَقْوی‌َ لقُلُوب‌» گشتند.
سوّمین‌ وظیفه سنگین‌ پیروان‌ شهداء، صبر و استقامت‌ در راه‌ رسیدن‌ به‌ هدف‌ بزرگی‌ است‌ که‌ این‌ راه‌ را آن‌ عزیزان‌ گلگون‌ کفن‌ با خونهای‌ پاک‌ خود برای‌ ما روشن‌ و هموار ساخته‌اند. پایداری‌، عنصر مهمّی‌ است‌ که‌ همه بندگان‌ خداوند حتّی‌ پیامبران‌ و اولیاء او، در پیمودن‌ راه‌ خدا، بدان‌ سخت‌ نیازمند بوده‌ و هستند «رَبَّنا أَفْرغ‌ْ عَلینا صَبْراً وَ ثَبَّت‌ْ أَقْدامَنا وَانْصُرنا عَلی‌ لقَوم‌ لکافرین‌» . پیروزی‌ بر دشمنان‌ حق‌ّ و حقیقت‌ و دستیابی‌ به‌ اهداف‌ الهی‌، تنها در پرتو صبر و ثبات‌ قدم‌ به‌ دست‌ می‌آید و چنانکه‌ شهیدان‌ عزیز با پایداری‌ و استقامت‌، پرچم‌ حقّانیّت‌ اسلام‌ و انقلاب‌ اسلامی‌ را برافراشتند، امروز نیز مسئولیّت‌ ما در ادامه راه‌ آنان‌ جُز با صبر و ثبات‌ قدم‌، اداء نمی‌گردد.
برگزاری‌ یادوارده‌های‌ شهداء، فرصت‌ شایسته‌ و فضای‌ مغتنمی‌ برای‌ یادآوری‌ این‌ وظایف‌ مهم‌ّ و سایر مسئولیّت‌های‌ ما در قبال‌ شهیدان‌ و امام‌ شهیدان‌ و نیز درس‌ آموزی‌ از زندگی‌ پُر معنای‌ آن‌ عزیزان‌ سفر کرده‌ است‌.
از همه متصدّیان‌ و مسئولان‌ عزیزی‌ که‌ برای‌ برپایی‌ همایش‌ شهیدان‌ والامقام‌ منطقه خوراسگان‌، همّت‌ کرده‌اند و اینک‌ این‌ برنامه مقدّس‌ با حضور شما پیروان‌ شهداء، برگزار می‌گردد، صمیمانه‌ تشکّر می‌کنم‌ و از خداوند تعالی‌ برای‌ شهداء عزیز آن‌ منطقه ایمانی‌، علوّ درجات‌ و برای‌ جانبازان‌ سرافراز و آزادگان‌ صبور و خانواده‌های‌ معظّم‌ شهیدان‌ خوراسگان‌، سلامت‌ و سعادت‌ و حُسن‌ خاتمت‌ و برای‌ یکایک‌ مردم‌ مؤمن‌ و وفادار آن‌ منطقه‌ ـ که‌ ایثارگری‌ آنان‌ در ایّام‌ دفاع‌ مقدّس‌، زبانزد بوده‌ است‌ ـ توفیقات‌ روز افزون‌ و دعای‌ مستجاب‌ حضرت‌ بقیة الله الاعظم‌ «ارواحنا فداه‌» در حق‌ّ آنان‌ را، مسألت‌ می‌کنم‌ و به‌ روح‌ بلند امام‌ راحل‌ بزرگوار و همه شهیدان‌ گرانقدر خوراسگان‌، درود و سلام‌ می‌فرستیم‌.
والسلام‌ علیکم‌ و رحمة الله و برکاته‌ - حسین‌ المظاهری‌
24 / صفر المظّفر / 1428
23 / اسفند / 1385
منبع:
پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله مظاهری