خانه / نمایش جزییات خبر

آئین رونمایی و اهدای کتاب درسی تفحص شده به وزارت آموزش و پرورش

آئین رونمایی و اهدای کتاب درسی تفحص شده به وزارت آموزش و پرورش
این کتاب درسی در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال ۱۴۰۲ در جریان تفحص شهدا در منطقه شلمچه عراق کشف شد که امروز طی مراسمی با حضور وزیر محترم آموزش و پرورش، توسط مادر شهیدان خالقی‌پور و سردار ناصر سعیدی جانشین فرماندهی کمیته جستجوی مفقودین به این وزارتخانه تحویل داده شد.
مراسم رونمایی و تحویل کتاب درسی تفحص شده به وزارت آموزش و پرورش امروز 27 شهریورماه 1402 در معراج شهدای تهران برگزار شد. این مراسم با حضور مادر شهیدان خالقی‌پور، رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، سردار ناصر سعیدی جانشین فرماندهی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح و جمعی از دانش آموزان برگزار شد. این کتاب تفحص شده در 11 مرداد ماه 1402 در جریان تفحص شهدا و در منطقه شلمچه عراق کشف شده است.
 
سردار سعیدی جانشین فرماندهی کمیته جستجوی مفقودین با اشاره به این هدیه ارزشمند مناطق جنگی گفت: مردادماه امسال حین کاوش ابدان مطهر شهدا کتابی همراه آنها پیدا می‌شود که ما آن را بی‌حکمت نمی‌دانیم. یادمان نرود که این یک نشانه است. وقتی از شهدا صحبت می‌کنیم سراغ وصیت نامه آنها می‌رویم تا پیام‌شان را جویا شویم. به نظر می‌رسد این کتاب هم می‌تواند حکم یک پیام از جانب مردانی باشد که در میدان شلمچه به شهادت رسیدند. من در جریان این کتاب و تورق آن نکات قابل توجهی دیدم وقتی نوشته بود کتاب آفتاب علم و آشکار کننده دانایی است. شهادت به معنایی حیات دهنده یک ملت است و انسان‌های جاهل و غافل را آگاه کرده و به آگاهان امید می‌دهد.
 
وی افزود: هر جامعه‌ای که مخالف این جریان باشد رو به زوال می‌رود. به آموزش و پرورش دهه 60 تبریک می‌گویم که همه اصول دین را در این کتاب گنجانده است. از توحید و خداشناسی گرفته تا پیام پاسداشت حرمت پدر و مادر و اشاراتی در حوزه ولایت دارد. پیامش در جریان آدمیت نیز هویداست. با تورق کتاب به سفارش جهاد و مقاومت و جریان پاسداشت ارزش‌ها هم می‌رسیم. مطمئنا این کتاب وصیت و سفارش مردان میدان جنگ است. امیدوارم پای ما و ایمان‌مان در این راه قوی و مستحکم باشد.
 
صحرایی وزیر آموزش و پرورش نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره قریب 40 هزار معلم و دانش آموز شهید در دفاع مقدس گفت: ما در جنگ تحمیلی 230 هزار شهید دادیم. به روایت حاج حسین یکتا اگر تعداد روزهای جنگمان را درنظر بگیریم در مقیاس تعداد شهدا، شهدای ما بسیار کمتر از تعداد کشته شدگان جنگ جهانی است. بنا بر برخی منابع در جنگ جهانی تا 30 میلیون نفر کشته شده اند. این نشان می‌دهد شهید شدن یک اتفاق و افتخار ویژه بوده است و اینطور نبوده که هرکس بتواند شهید شود. شهدا به تمام معنا چشم و چراغ این ملت هستند و راه را به ما نشان می‌دهند. منتها ما در درون هستیم و آن را درک نمی‌کنیم فرق آدم‌های بصیر با افراد عادی این است که آنها می‌توانند فضای بیرون و این واقعیت را جداگانه درک کنند.
 
وی افزود: یک تحقیق محتوایی روی وصیت نامه شهدا انجام شده بود. طبق آن میانگین سنی شهدا زیر 25 سال است و فقط حدود 65 هزار نفر از آنها متاهل بودند. یعنی حدود 70 درصد این شهدا مجرد بودند. این بدان معناست که شهدای ما بیشتر از قشر جوان و نوجوان بودند. چون سن ازدواج هم در آن زمان بسیار پایین بوده است. حضور نوجوانان در عرصه جهاد حیرت‌انگیز است.
 
وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: در تحقیق محتوایی وجود دو کلیدواژه ولایت فقیه و حجاب در وصیت شهدا بسیار پرتکرار بوده است. امروزه می‌بینیم چقدر دشمنی دشمنان ما درباره این موضوع است. ما باید این دو را گرامی بداریم و نسبت به جایگاه ولایت هوشیار باشیم این کتابی که تفحص شده است اهمیت علم را نشان می‌دهد و اینکه شهید کتاب درسی خود را به جنگ برده است. یعنی شاید به سن تکلیف نرسیده بود اما تکلیف بزرگی را به سرانجام رساند.
 
صحرایی ادامه داد: اینکه در هیچ شرایطی از علم دست نکشیم درس بزرگ این کتاب تفحص شده است. رهبر معظم انقلاب فرمودند من تا نفس دارم از نخبگان حمایت می‌کنم قدرت علم در ایران درک شده و کشور را به صدر قدرتمندان آورده است. سال گذشته در این ایام شهید عجمیان با شهادتش مکتب شد و ماه آینده هم سالگرد شهدای شاهچراغ است. آن زمان ما آنجا را پر از دانش آموز کردیم تا درس بگیرند. شهید سلیمانی شهید شد اما قوی تر از آن مکتب شهید سلیمانی روی کار آمد با تأسی از سخن امام خمینی(ره) که فرمود بکشید ما را ملت ما قوی تر می شود ما قوی‌تر ظاهر می شویم. این کتابی که از دل خاک بیرون کشیده شده در این زمان ما را از عطر شهدای دانش آموز پر می‌کند.

آموزش و پرورش 13
آموزش و پرورش 12
آموزش و پرورش 11
آموزش و پرورش 10
آموزش و پرورش 9
آموزش و پرورش 8
آموزش و پرورش 7
آموزش و پرورش 6
آموزش و پرورش 5
آموزش و پرورش 4

 

همچنین در ابتدای این مراسم، وزیر محترم آموزش و پروش از فرایند شناسایی پیکرهای مطهر شهدای تازه تفحص شده بازدید و آشنایی پیدا نمودند.

آموزش و پرورش 3 آموزش و پرورش 2 آموزش و پرورش 1

۲۷ شهریور ۱۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۲
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید