خانه / نمایش جزییات خبر

سعید شبان از میدان فوتبال تا میدان نبرد با داعش

سعید شبان از میدان فوتبال تا میدان نبرد با داعش
سعید شبان یکی از معدود جوانان این مرز و بوم است که نبرد با داعش و کفر را به میدان فوتبال، شهرت مجازی و دنیایی آن ترجیح داد و آسمانی شد.
نگاهی اجمالی به زندگی سعید شبان
سعید شبان در سال ۱۳۶۵ در روستای گورچین قلعه ارومیه چشم به جهان گشود و دوران ابتدایی را در همین روستا مشغول تحصیل شد و کودکی‌اش را سپری کرد سپس برای تحصیل در دوران راهنمایی به همراه خانواده به ارومیه آمد.

سعید شبان در تحصیل موفق بود و دوران راهنمایی و دبیرستان را با موفقیت به پایان رساند و همیشه جزو شاگردانی بود که با لوح‌های تقدیر به عنوان شاگرد نمونه در مدرسه تجلیل می‌شد.

شهید شبان ورزشکاری با اخلاق و فوتبالیستی نمونه
او در سنین نوجوانی به رشته فوتبال علاقمند شد و سعی کرد به دلیل علاقه زیاد خود این بازی را به صورت حرفه‌ای دنبال کند که دیری نپایید و در سال ۷۹ به این آرزوی خود رسید.
شبان در سال ۷۹ اولین بازی رسمی فوتبال خود را در تیم شهید باکری خانه جوان زیر نظر شمسعلی صامت با حضور مسابقات قهرمانی نوجوانان ارومیه آغاز کرد.
اخلاق خوب و نجابت خاص او باعث شد به زودی پله‌های ترقی را بپیماید و مورد علاقه مربیان تیم‌های بزرگسالان قرار گیرد تا همه خواهان به خدمت‌گیری این بازیکن خوش اخلاق ارومیه‌ای باشند.
او در ادامه در تیم‌های فوتبال بزرگسالان آذرپیام ارومیه، شهید باکری خانه جوان، آذربایجان آتش نشانی ارومیه، چی‌چست ارومیه، اتحاد ارومیه دوران بازیگری خود را تا چند روز قبل از شهادت خود ادامه داد.
سعید، در لیگ‌های دسته یک بزرگسالان ارومیه، دسته یک بزرگسالان استان و لیگ برتر فوتبال استان در میادین حضور داشت و فوتبالیست دوست‌داشتنی که هرزگاهی بعد از گل با شیطنت‌های خاص خودش شادی می‌کرد.
هم‌بازی‌های سعید شبان همیشه از وی به عنوان بازیکن اخلاق و اسطوره ستودنی در این خصوص یاد می‌کنند به طوری که بعد از شهادت وی تیم فوتبال اتحاد ارومیه در سه سال گذشته با پیراهن منقش به عکس این شهید پای به میدان می‌گذارد تا یاد و خاطره این شهید همیشه گرامی نگه داشته شود.
در یکم شهریور ماه سال ۱۳۹۳ در دفاع از حرمین و جنگ با تکفیری‌های داعش در اربیل عراق شهر باقرسه به شهادت رسید تا بازی جوان‌مردانه فوتبالش در ادامه راه شهیدان باشد.
در زمان شهادت وی چند روزی بود که دخترش چشم به جهان گشوده بود اما با توجه به حساسیت عملیات و ایستادگی در مقابل دشمنان اسلام شهید شبان موفق به دیدار فرزند خود نشد و پر پرواز گشود و به دیار حق شتافت تا جزو اولین شهیدان مدافع حرم در کشور و اولین شهید مدافع حرم در ارومیه لقب بگیرد.
امروز سومین سالگرد شهادت پسر خوش اخلاق فوتبال ارومیه است.
روحش شاد یادش گرامی
۲ شهریور ۱۴۰۲
فارس |
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۴۰۲
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید