خانه / نمایش جزییات خبر

شهدا سرمایه‌های معنوی ما هستند

شهدا سرمایه‌های معنوی ما هستند
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در آیین یادواره 100 شهید شهر نراق گفت: بیشترین توصیه شهدا، تبعیت و حمایت از ولایت فقیه و سفارش به حجاب و عفاف است.
سردار سرتیپ پاسدار سیدمحمد باقرزاده، روز گذشته، پنجشنبه ۱۱ خرداد در بیست و چهارمین یادواره ۱۰۰ شهید شهر نراق و گرامیداشت سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) و قیام خونین پانزدهم خرداد که در مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نراق و با حضور بهنام نظری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی و علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان و جمعی از مسئولان دلیجان و نراق برگزار شد، اظهار کرد: اهمیت شهر نراق به خاطر مختصات جغرافیایی آن نیست، بلکه شهر نراق به واسطه انتصاب به یک مسئله بسیار مهم، به عنوان بخشی از شناسنامه، حافظه تاریخی و هویت ملت بزرگ ایران شناخته می‌شود. هویتی که قدرت‌ساز است.

وی ادامه داد: وجود علمای بزرگی چون ملامحمدمهدی و ملااحمد نراقی موجب فخر مردم نراق است. شهدای نراق هرکدام ستاره درخشانی و الگوی عملی هستند. اینها سرمایه‌های معنوی ما هستند که می‌توانند موجب حرکت معنوی شوند و این حرکت، می تواند زمینه‌ساز حیات معنوی و حیات طیبه شود. تمام اینها با جستجو در بستر تاریخ، شناخته خواهند شد.

وی افزود: یادواره شهدا فرصتی برای مرور درس‌های تاریخی است. بزرگداشت شهدا برای آینده کشور حیاتی و ضروری است. پس از تجزیه و تحلیل وصایای شهدا در سراسر کشور، بیشترین توصیه شهدا، تبعیت و حمایت از ولایت فقیه و سفارش به حجاب و عفاف است.

وی تصریح کرد: شهدا در عرصه دفاع مقدس خود را به خوبی نشان دادند. عرصه جنگ بهترین فرصت برای شناختن مرد از نامرد است و در جنگ دوست از دشمن شناخته می‌شود. در عرصه جنگ فرهنگی، دینداری، وفاداری و سرسپردگی به شهدا معنا پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بانوانی که در گرمای بسیار حجاب را کنار نگذاشتند، مانند حضرت ابوالفضل(ع) در روز عاشورا هستند که علم امام حسین(ع) را در دست گرفته بود. این ایستادگی در مقابل هجمه‌های دشمن، عمل به وصیت شهدا است.

سردار باقرزاده با اشاره به قرائت‌های ظاهری و رسمی از جنگ تحمیلی گفت: به ماهیت جنگ آن طور که شایسته است، پرداخته نمی‌شود. باطن جنگ بسیار مهم‌تر از ظاهر جنگ است. هنوز ابعاد جامعه‌شناسانه جنگ به خوبی در کشور تبیین نشده و آنگونه که باید، تجزیه و تحلیل نشده است.

وی اظهار کرد: باید عوامل پدید آمدن یک جنگ در جامعه یا بین دو جامعه شناخته شده و خاستگاه اصلی عوامل جنگ مشخص شود. هیجان یکی از عوامل جامعه‌شناسانه پدید آمدن جنگ است. همان چیزی که در صدام نیز وجود داشت. احساس قدرت یا توهم قدرت به همراه هیجان کور زمینه ساز تلاش صدام برای زورآزمایی بود تا شاید بتواند به زعم خود، شکست خفت‌بار اعراب در دو جنگ با اسرائیل را ترمیم کند. صدام تلاش کرد تا اراده نظامی خود را به کشور ما تحمیل کند.

وی با اشاره به محاسبات اولیه فرماندهان رژیم عراق مبنی بر پایان زودهنگام جنگ و نفوذ به خاک ایران افزود: شهیدان بودند که این محاسبات را به هم زدند. یکی از فرماندهان عراق، نابودی ارتش ایران پس از انقلاب و احساس خطر از نفوذ انقلاب اسلامی را از دلایل حمله به ایران عنوان کرد. صدام ناگزیر شد با جنگ پیش‌دستانه، این خطر را برطرف کند.

وی ادامه داد: نقش ولایت فقیه در ایران عامل دیگری بود که آنها از بابت آن احساس خطر کرده بودند. به همین خاطر با آن مخالفت می‌کنند که مخالفت آنها آشکارا و ملموس است.

وی افزود: بدون تردید ملا احمد نراقی از پیشگامان نظریه ولایت مطلقه فقیه بوده و نخستین سنگ بنای جمهوری اسلامی را حداقل در ۲۰۰ سال قبل بنا گذاشته که موجب افتخار نراق است. ما باید بدانیم که این شخصیت در چه فضا، جامعه و شرایطی نظریه ولایت فقیه را مطرح کرد.

وی تصریح کرد: اگر به حکومت اسلامی باور داشته باشیم، باید ولایت فقیه در تمامی شئون آن جاری باشد. ملا احمد نراقی با استفاده از حداقل ۲۰ روایت، ولایت فقیه را اثبات کرده است. اهمیت علامه نراقی اینجاست که پس از فروپاشی حکومت صفوی، پس از حاکمیت نادرشاه افشار و حکومت زندیه که پایبندی آنچنانی به اسلام نداشتند و در دوران به هم ریختگی تاریخی در زمان شاهان قاجار، در مقطع حساسی که بین علما و سلاطین کشمکش و منازعه بر سر وظایف افراد بود به میدان آمد.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به کوشش های ملا احمد نراقی در دوران حیات خود گفت: وی شخصیتی انقلابی بود و تلاش کرد تا دیگران را نیز بیدار کند. باید تلاش‌های اینها مرور شود. یادواره شهدا بدون یاد بزرگان ناقص است. یاد شهدا با یاد امام پیوند خورده است و یاد امام با تمام علما و فقها در یک پیوند عمیق و وسیع است و نباید از آن غفلت شود.

وی ادامه داد: بخش سوم زندگی این عالم دفاع از سنگرهای فرهنگی و اعتقادی جامعه و به عبارتی مبارزه با تهاجم فرهنگی بود. ملا احمد نراقی در کتاب خود جواب شبهات عالم مسیحی در ارتباط با قرآن و اسلام را داد که نشان‌دهنده مسئولیت‌های اجتماعی او نیز بود.

وی افزود: ملا احمد نراقی آزادی را آزاد بودن عقل از قید و بند نفس می‌دانست. امیدوارم این یادواره‌ها که تلاشی برای قدرشناسی از شهدا است، تداوم داشته باشد و فرصتی برای تبیین و باز کردن گره‌های موجود باشد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم پیکر پاک یک شهید گمنام بر فراز دستان مردم قدرشناس تشییع شد و سپس مردم پیکر این شهید را در قالب کاروان خودرویی تا گلزار شهدای نراق همراهی کردند.
۱۸ خرداد ۱۴۰۲
خبرگزاری ایسنا |
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید