خانه / نمایش جزییات خبر

سردار باقرزاده : قوانین ژنو برای انتقال اجساد قربانیان جنگ نقایص بزرگی دارد

سردار باقرزاده - ژنو - صلیب سرخ  -
سردار باقرزاده گفت: قوانین ژنو در خصوص الزام دولت‌ها برای انتقال اجساد قربانیان جنگ بصورت آنی یا در خلال جنگ نقایص بزرگی دارد.
سردار «سید محمد باقرزاده» فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح در مراسم افتاحیه دوره آموزشی مین زدایی و تفحص کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اظهار داشت: آن‌هایی که جنگ را در همه جای دنیا به‌وجود آوردند هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند که ممکن است دامنه جنگ‌هایی را که ایجاد کردند این قدر گسترده باشد. هم در حوزه مسائل انسانی و هم در حوزه مسائل زیست‌محیطی و دیگر آثار مخربی که می‌تواند تا نسل‌ها ادامه داشته باشد. کودکان زیادی در طول سال‌های گذشته بر اثر اصابت مین در این مناطق از بین رفته‌اند. کشاورزان زیادی در حین شخم زدن زمین‌ها به شهادت رسیدند و زن‌هایی که در مزرعه در حال کار بودند بر اثر انفجار مین از بین رفتند.

سردار باقرزاده در جمع اعضای ایرانی و عراقی حاضر در دوره افزود: تلاش کمیته جستجوی مفقودین همواره بر این منوال بوده که با کمترین تلفات و خطرات بتواند اجساد کشته‌شدگان عراقی و هم شهدای ایرانی را پیدا کند و به آغوش دو ملت بازگرداند. رقمی که شما اطلاع دارید بالغ بر ۴۷ هزار شهید فقط از داخل خاک ایران و عراق به دست آمده است.

وی با اشاره به مخاطره آمیز شدن عملیات تفحص بعد از گذت زمان گفت: متاسفانه در قوانین چهارگانه ژنو الزاماتی برای انتقال اجساد قربانیان جنگ بلافاصله یا در خلال نبرد توصیه و اشاره نشده است.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین اضافه کرد: گذشت زمان، عملیات تفحص را به شدت مخاطره‌آمیز و پرهزینه می‌کند.

وی تصریح کرد: در مجموعه قوانین چهارگانه ژنو باید سازوکاری پیش‌‎بینی شود و بندی به آن اضافه شود تا این نقیضه رفع شود. دولت‌ها باید مکلف و نیرو‌های مسلح در سراسر دنیا موظف شوند به این که در خلال جنگ از تحویل اجساد قربانیان جنگ دریغ نکنند و سر باز نزنند و خودداری نکنند.

باقرزاده گفت: ما همین روز‌ها شاهد هستیم که یک مجاهد فلسطینی عضو جهاد اسلامی که مدت طولانی در زندان‌های رژیم صهیونیستی اعتصاب غذا کرده بود و به شهادت رسید؛ هنوز جنازه‌اش را به خانواده اش تحویل نداده‌اند صلیب سرخ باید از این رژیم و حامیان آن سوال کند که: چرا از تحویل این مجاهد –که دیگر الان خانواده او چشم‌انتظار اوست– خودداری می‌کنند.
۴ خرداد ۱۴۰۲
روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین |
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۴۰۲
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید