خانه / نمایش جزییات خبر

درهم آمیخته شدن خون شهدای ایرانی و افغانستانی در معراج بصرالحریر

درهم آمیخته شدن خون شهدای ایرانی و افغانستانی در معراج بصرالحریر
بصرالحریر نام منطقه‌ای استراتژیک در جنوب سوریه است که در حمله تکفیری‌ها به سوریه، این منطقه نیز به تصرف گروه‌های تروریستی در آمد و عملیات‌های مهمی از سوری نیرو‌های جبهه مقاومت برای بازپس‌گیری آن صورت گرفت. این منطقه دروازه ورود به جنوب سوریه و آزادسازی مناطق جنوبی محسوب می‌شد که تیر سال ۱۳۹۷ آزاد شد.

بصرالحریر در میان رزمندگان مقاومت به ویژه نیرو‌های ایرانی و فاطمیون به نام عملیاتی با همین نام معروف است. عملیاتی که ۳۱ فروردین سال ۱۳۹۴ با حضور نیرو‌های مقاومت اسلامی از جمله نیرو‌های ایرانی و افغانستانی در منطقه حومه بصرالحریر در ریف شرقی درعا انجام شد. در این عملیات حدود ۱۰۰ تن از رزمندگان ایرانی و افغانستانی لشکر فاطمیون در نبرد با گروه‌های تروریستی به شهادت رسیدند که پیکر تعدادی از آنان ماه‌ها در اختیار دشمن تکفیری بود.

شهید هادی کجباف، حسین بادپا، سید جلال الله‌پور و روزبه هلیسایی از جمله مستشاران ایرانی بودند که در کنار رزمندگان افغانستانی لشکر فاطمیون در عملیات بصرالحریر به شهادت رسیدند. شهید سلیم سالاری، از مدافعان حرم افغانستانی و رزمنده دفاع مقدس، شهید ۲۰ ساله سید مصطفی موسوی که پیکرش بهمن سال ۱۳۹۴ به کشور بازگشت، شهید سید مجتبی حسینی از طلاب حوزه علمیه و مهندس رشته کامپیوتر از دانشگاه قم، شهید مهدی جعفری، شهید علیرضا غلامی، شهید سید ضیاء حسینی و جاویدالاثر روحانی شهید محمدمهدی مالامیری از شهدای این عملیات هستند.

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
دفاع پرس |
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید