خانه / نمایش جزییات خبر

میادین مین دشمن بعثی به روایت گروه تفحص شهدا+فیلم

میادین مین دشمن بعثی به روایت گروه تفحص شهدا+فیلم
تیم تفحص شهدا که سال‌هاست برای پیدا کردن پیکر مطهر شهدای هشت سال دفاع مقدس در مناطق مختلف ایران و عراق به عملیات کاوش مشغول است، همیشه با معضل مناطق مین‌گذاری شده روبرو بوده است.

 

به گزارش پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا به نقل از روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، در جنگ‌ها طرفی که پدافند می‌کند، برای جلوگیری از آفند(هجوم) جبهه مقابل به ایجاد میدان مین اقدام می‌کند تا هم سرعت طرف مقابل را بگیرد و هم تعداد تلفات انسانی را بالا ببرد. عراق یکی از کشورهای آلوده به مین در جهان است. سازمان ملل متحد تعداد مین‌ها و مهمات عمل نکرده در این کشور را حداقل 10 میلیون عدد می‌داند.‏

تیم تفحص شهدا که سال‌هاست برای پیدا کردن پیکر مطهر شهدای هشت سال دفاع مقدس در مناطق مختلف ایران و عراق به عملیات کاوش مشغول است، همیشه با معضل مناطق مین‌گذاری شده روبرو بوده است. معمولاً بسیاری از میدان‌های مین نقشه دارند، اما تیم تفحص فقط به پاکسازی مناطقی نیاز دارد که احتمال می‌رود شهدا در آن محور به شهادت رسیده و پیکرشان به جا مانده است. برای کاوش مناطقی همچون زبیدات، فاو، ام‌الرصاص و ... به جهت آنکه فرصت بیشتری در اختیار اعضای تیم تفحص بود، تیم خنثی‌سازی عراق پیش از کاوش اقدام به پاکسازی مناطق مورد نظر کرده و بعد اعضای تفحص وارد کار می‌شدند. اما در مناطقی همچون مندلی، کردستان، شرهانی و زرباطیه به جهت کمبود زمان، تیم پاکسازی خود تفحص وارد عمل شده و مناطق  مورد نیاز برای کاوش پیکر شهدا را پاک سازی کرده‌اند. در این مسیر بسیاری از نیروهای کمیته جستجوی مفقودین نیز به خاطر انفجار مین به شهادت رسیده‌اند.

سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در جریان بازدید از محور زبیدات عراق در حین انجام عملیات کاوش پیکر مطهر شهدای دوران دفاع مقدس با اعضای این تیم در زمینه سختی‌های عملیات تفحص این محور گفت‌وگو می‌کند. موضوع میادین مین به جامانده از رژیم بعث عراق در این مناطق و بحث پیرامون میادین مین فریب در طول هشت سال جنگ تحمیلی یکی از بخش‌های مورد اشاره اعضای گروه تفحص شهداست.

 

  

 

  

 

 

  

 

  

 

۱۶ دی ۱۳۹۷
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید