خانه / نمایش جزییات خبر

سیستان وبلوچستان میزبان دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس می شود

سیستان وبلوچستان میزبان دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس می شود
نماینده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در سیستان و بلوچستان از میزبانی مردم زاهدان از دوشهید گمنام دوران دفاع مقدس خبر داد و گفت: مراسم استقبال از پیکر مطهر این شهدا روز شنبه چهارم آذر ماه در فرودگاه زاهدان انجام می شود.

به گزارش پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا، سرهنگ پاسدار حمزه دهقان در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل مسجد سهله زاهدان برگزار شد، با بیان اینکه مراسم استقبال از این شهدا 4آذرماه خواهد بود، اضافه کرد: یکی از این شهیدان 17ساله می باشد که در عملیات رمضان در تاریخ 20تیرماه 1361به شهادت رسیده و شهید بعدی جوانی 20ساله می باشد که در عملیات کربلای 4در جزیره ام الرصاص به شهادت رسیده است.

وی  مراسم استقبال از این شهدا را ساعت 8صبح روز شنبه هفته جاری در فرودگاه زاهدان عنوان کرد و گفت: پیکر مطهر این دو شهید تا روز خاکسپاری (6آذرماه) در یادواره های شهدا، برنامه های دانشجویی و دانش آموزی، گردهمایی بزرگ بسیجیان و مراسم ویژه شب شهادت امام حسن عسکری(ع) در مسجدی که در زاهدان به این نام مزین است برگزار خواهدشد.
وی ادامه داد: مراسم تشییع و تدفین این دو شهید دوران دفاع مقدس ظهر روز دوشنبه در محل بولوار رسالت که از قبل آماده سازی شده، برگزار خواهند شد.
وی بیان کرد: مردم حاشیه شهر مستحق هرگونه خدمتی هستند و تدفین این شهدا کاری است که از دست ما در کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح برمی آید و مسئولان دیگر نیز باید هرگونه فعالیتی که از دستشان بر می آید برای حاشیه شهر انجام دهد که بسیاری از کارها نیز انجام شده و یا در دست اجرا است.
وی گفت: نیاز جامعه و مردم آن محل به شهدای گمنام احساس می شد، براساس تقاضای زیاد مردم منطقه ما پیش بینی حضور شهید گمنام را داشتیم و فرمانده کمیته جستجوی مفقودین هم موافقت خود را برای تدفین شهید گمنام اعلام کرد و براین اساس 6آذر ماه دو پیکر مطهر شهید گمنام در این منطقه به خاک سپرده خواهند شد.
سرهنگ دهقان در خصوص چرایی انتخاب این محل برای تدفین شهدا خاطر نشان کرد: شهدا را در ارتفاع و دامنه کوه مشرفی بر شهر زاهدان و محله و منطقه خاکسپاری می کنیم به دلیل اینکه ما یادمان باشد که مدیون چه کسانی هستیم و یادمان باشد که شهدا شاهد اعمال و رفتارمان هستند، آنها تاثیرات فرهنگی خوبی در منطقه خواهند داشت.
وی در پاسخ به سوالی در زمینه تعداد درخواست های مردم برای تدفین شهدای گمنام،  تصریح کرد: در استان سیستان و بلوچستان درخواست های رسمی که وجود دارد و نقاطی که پیش بینی حضور شهید گمنام شده، بالغ بر 50نقطه است، شوق و اشتیاق بسیار زیادی در بین مردم برای حضور شهیدان گمنام در منطقه محل سکونتشان وجود دارد برخی از مردم هنوز نمی دانند راه درخواست حضور شهید گمنام چیست.
این مقام مسئول تاکید کرد: به جز 3شهرستان سیب سوران، مهرستان و فنوج تمامی شهرستانهای استان دارای شهید گمنام هستند، دو دانشگاه بزرگ استان دارای شهید بوده و حضور دو شهید در دانشگاه های فرهنگیان و پیام نور مرکز استان نیز برنامه ریزی شده است.
وی در مورد عدم رسیدگی برخی نقاط به شهدا نیز گفت: قول و قرارمان با افرادی که تقاضای حضور شهید دارند تعهد ساخت المان و بهره برداری فرهنگی است، در محل های نظامی و دانشگاهی مشکلی برای شهدای گمنام وجود ندارد، در بخش تدفین شهدا در محل های عمومی یک مقدار اشکال وجود دارد که آن هم درحال رفع شدن است.
وی گفت: در استان سیستان و بلوچستان تاکنون پیکر مطهر 107شهید گمنام را در 46نقطه استان خاکسپاری شده که با تدفین این شهدا تعداد نقاط دفن شهدا به 47نقطه افزایش پیدا خواهد کرد.
وی بیان کرد:در زاهدان با خاکسپاری این شهدا، 13نقطه نظامی، دانشگاهی و عمومی دارای شهید هستند که بعد از تهران جزء محدود مراکز استانهایی خواهیم بود که دارای این تعداد شهید گمنام در مرکز استان به خصوص 5نقطه دارای شهید گمنام می باشیم. 

۱ آذر ۱۳۹۶
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۶
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید