خانه / نمایش جزییات خبر

۳۰ دی ماه؛ نخستین سالگرد ۴ شهید یمنی مدفون در ایران

۳۰ دی ماه؛ نخستین سالگرد ۴ شهید یمنی مدفون در ایران
نخستین سالگرد شهادت چهار شهید یمنی «شهید اکرم الغفاری»، «شهید محمد حسن العجزی»، «شهید علی حُزام البَشاوُل عاطف» و «شهید علی محمد المروانی» با حضور علما و دانشجویان یمنی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا، اولین سالگرد شهادت چهار شهید یمنی که در ایران خاکسپاری شده‌اند، در روز پنج شنبه 30 دی ماه 95 برگزار می‌شود. این مراسم ساعت 14 با حضور علما و دانشجویان یمنی در محل خاکسپاری این شهدای یمنی در امامزاده ناصر الحق واقع در شهرستان آمل برپا می‌شود. سالگرد بزرگداشت شهدای یمنی با سخنرانی حسین اکبری، کارشناس سیاسی منطقه خاورمیانه و مداحی حمید طرفی همراه خواهد بود.

«شهید اکرم الغفاری»، «شهید محمد حسن العجزی»، «شهید علی حُزام البَشاوُل عاطف» و «شهید علی محمد المروانی» سال گذشته در نخستین روزهای تجاوز آل سعود به یمن مجروح و جهت درمان به ایران منتقل شده بودند اما بر اثر شدن جراحات در اردیبهشت ماه 94 به شهادت رسیدند. پیکر مطهر آنان بیش از 8 ماه برای انتقال به کشورشان در معراج شهدای مرکز نگهداری می‌شد اما به دلیل ممانعت آل سعود از انتقال پیکرها نهایتا اول بهمن ماه 94 در امامزاده ناصرالحق آمل تشییع و خاکسپاری شدند.
سردار سید محمد باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در این رابطه گفته بود: به دنبال سه مرحله تلاش برای انتقال پیکرهای این شهدا به یمن، شرایط خاص جنگی و ممانعت آل سعود برای انتقال پیکرهای این شهیدان و با کسب اجازه از ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای مقرر شد پیکرهای مطهر آنان در جوار امامزاده جلیل القدر ناصرالحق، داعی کبیر موسوم به اطراوش در شهرستان آمل تشییع و به خاک سپرده شوند. ارتباط یمن و مازندران از زمان‌های گذشته ارتباط دیرینه و عمیقی بوده و جنگاوران مازندرانی در یمن در صدر اسلام نقش زیادی داشتند و نخستین مسلمان مازندرانی به نام «اسلم دیلمی» از طریق یمن به محضر حضرت رسول الله(ص) مشرف شد و اسلام آورد.

 

۲۸ دی ۱۳۹۵
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۵
نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید