خانه / شهدای گمنام / از نگاه کشورهای دیگر / گرامی‌داشت کشته شدگان جنگ در دانشگاههای خارجی

گرامی‌داشت کشته‌شدگان جنگ در دانشگاه‌های خارجی

چند نکته:
1.شهید یک مفهوم جهانی است و همه به آن احترام می گذارند.
2. ذکر این نمونه‌ها، برای تأکید بر ارتباط دانشگاه و شهید در نقاط مختلف کشور عزیزمان است با این توضیح که در دیگر نقاط جهان در دانشگاه‌ها از کشته‌شدگان‌شان تکریم می‌کنند، بزرگداشت و مراسم سالانه برگزار می کنند و در فضای علمی دانشگاه و جایگاه علم اندوزی، پیوند عمیقی را با معنویت، آرمانها و فداکاریهای هموطنانشان ایجاد می نمایند.
3. در دانشگاه‌های ذکر شده، عمدتاً به احداث یادبود کفایت شده، و کمتر شاهد این هستیم که مانند دانشگاه Mississippi (که در ادامه آن را هم ذکر کرده‌ایم) به تدفین کشته‌شدگان هم مبادرت کرده باشند و البته این موضوع با توجه به عدم اعتقاد مردم آن سرزمین، به زیارت و توسل- و ارزش والایی که زیارت مزار بزرگان در دین اسلام دارد- طبیعی است.
4. حوادث و جنگ هایی را که کشورهای خارجی در آن شرکت داشته اند، قریب 60 سال قبل بوده است و آنان نمیتوانند چیزی از پیکر سربازانی که بر زمین جا مانده‌اند، بیابند. در نتیجه برای احترام به آرمانها و رشادتهای آنان، از بناهای یادبود استفاده می‌کنند.
 
دانشگاه کارولینای شمالی در کشور امریکا
دو تصویر زیر مربوط هستند به بزرگداشت دانشگاهیان کشته شده در جنگ سال های 1861-65 در دانشگاه کارولینای شمالی در کشور امریکا.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

ترجمه ی کتیبه ی عکس دوم: «تقدیم به فرزندان این دانشگاه که به خاطر ملتشان در جنگ سال 1861-65 جنگیدند و آن هایی که زندگیشان به ما درس های فرمانده بزرگ را آموخت که کلمه ی وظیفه بلند مرتبه ترین کلمه در زبان انگلیسی است.»
 
دانشگاه تورنتو کانادا
عکسهای زیر مربوط هستند به «بنای یادبود سربازان» (Soldiers’ Tower) در دانشگاه تورنتو کانادا که برای زنده نگهداشتن یاد 1185 سرباز ساخته شده که دانشجوی همین دانشگاه بوده اند و جان خود را در  جنگ های جهانی اول و دوم از دست داده اند. (به بزرگی بنا دقت کنید که 143 پا ارتفاع دارد)

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

هر سال مراسم مهمی برای یادبود این افراد در همین مکان برگزار می شود با نام Remembrance Day at Soldiers' Tower .
عکس آخر مربوط به همین مراسم است که نشان می دهد ریاست این دانشگاه در این مراسم شرکت فعال داشته است.
صفحات بسیار بسیار زیادی از سایت دانشگاه تورنتو به توضیح بنای یادبود سربازان اختصاص دارند که پیشنهاد می کنیم مراجعه کنید. امکاناتی نظیر دسترسی به کتاب هایی در مورد یادبود کشته شدگان جنگ و نیز تورهای مجازی برای تماشای تمام و کمال این برج و امکانات دیگر در اختیار بینندگان قرار دارند.
 
دانشگاه آبراهام لینکلن در ایالت میسوری امریکا
عکس زیر نیز مربوط است به بنای یادبود سربازان رنگین پوست پیاده نظام که در دانشگاه آبراهام لینکلن در ایالت میسوری امریکا بنا شده است.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

در توضیحات این عکس می خوانیم:
Today, the presence of the Soldiers' Memorial on the campus of Lincoln University provides an opportunity for the faculty, staff, alumni, students, and friends to honor, support, and continue the Soldier's Dream.
که به این معنی است که «امروز وجود بنای یادبود سربازان در صحن دانشگاه لینکلن فرصتی را برای استادان، کارکنان، فارغ التحصیلان، دانشجویان و دوستان فراهم می کند که به آرمان این سربازان احترام بگذارند و از آن پشتیبانی کنند و راه آن ها را ادامه بدهند.»
 
 Veterans Memorial Plaza - دانشگاه Waynesburg در پنسیلوانیا، آمریکا
این یادبود مربوط به جنگ داخلی است که در تاریخ این ایالت از آمریکا رخ داده است. بر پایه این یادبود چنین نوشته شده:
“Erected by the County of Greene in grateful memory of her soldiers and sailors of the war for the union."  
ترجمه: ”این یادبود به افتخار سربازان و ملوانان شهرستان Greene که برای اتحاد جنگیدند افراشته شده است.“

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

 
 

 

 
Soldiers Monument - کالج Oberlin در اهایو، آمریکا
این یادبود به افتخار سربازانی که از این منطقه کشته شدند ساخته شد. بر روی آن نام 96 سرباز نوشته شده بود که 55 تن از آنان دانشجویان همین کالج بوده­اند.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

 
 

 

 
The Confederate Cemetery - دانشگاه Mississippi در میسیسیپی، آمریکا
بیش از 700 تن از کشته‌شدگان جنگ در این محوطه از دانشگاه دفن شدهاند. نام آن‌هایی که معلوم بوده بر روی یادبودی که در مرکز این گورستان ساخته شده نوشته شده است. تصویر زیر مربوط به یادبود مرکزی این گورستان است.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

 
Phoenix Memorial - دانشگاه Caen در شهر Caen ، فرانسه
در این دانشگاه یادبودی بصورت یک ققنوس ساخته شده و لوگوی این دانشگاه نیز الهام گرفته از همین موجود افسانه­ای است. علت انتخاب ققنوس از آن جهت است که یک ققنوس جوان از خاکستر ققنوس پیری که خود را آتش می­زند متولد می­شود. این دانشگاه طی بمباران نبرد معروف شهر Caen فرانسه در جنگ جهانی دوم بکلی نابود شد، ولی این نبرد بزرگ یکی از راه­های پیروزی متفقین در مقابل آلمان نازی می­شود و این دانشگاه مجددا پس از جنگ، بازسازی شده و به یاد دوران جنگ و کشته­های این دانشگاه، این یادبود ساخته می­شود و لوگوی دانشگاه نیز از همین موجود برگرفته می­شود.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

 
 Our Lady of Victory monument - دانشگاه Duquesne در شهر پیتسبورگ ایالت پنسیلونیا، آمریکا
یادبودی در بزرگداشت مردانی که از این دانشگاه در جنگ جهانی دوم به کشور آمریکا خدمت کردند.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

 
Memorial Union – دانشگاه Missouri در کلمبیا ایالت میسوری، آمریکا
این ساختمان که بخش اصلی آن تا سال 1926 تکمیل می­شود به عنوان یادبودی در بزرگداشت 117 کشته این دانشگاه در جنگ جهانی اول در دفاع از کشور آمریکا ساخته می­شود. این بنا با هزینه­ای بیشتر از 500 هزار دلار ساخته می­شود که از این مقدار حدود 238 هزار دلار از کمکهای دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه تهیه می­شود. نام این کشته شدگان بر دیوارهای داخلی برج اصلی این بنا حک شده است. پس از جنگ جهانی دوم، لوحی در بخش شمالی این بنا نصب می­شود که نام 338 تن از مردان این دانشگاه که طی جنگ جهانی دوم کشته شدند، بر آن حک شده است.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

 
 War Memorial - دانشگاه Queen در بلفاست، ایرلند شمالی
این یادبود در مقابل ورودی اصلی دانشگاه قرار دارد. این یادبود در گرامی‌داشت کشته شدگان جنگ جهانی دوم ساخته شده است.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ

 
 War Memorial Hall – دانشگاه Guelph در انتریو، کانادا
این دانشگاه یکی از پنج دانشگاه برتر کاناداست. این بنا در سال 1924 در بزرگداشت کشته شدگان جنگ جهانی اول ساخته شد. بخشی از این بنا کلیسا است. داخل آن، دو لوح برنز مقابل هم قرار دارند که بر یکی از آنها نام 109 نفر از مردانی که از این دانشگاه در جنگ جهانی اول کشته شدند، حک شده و بر دیگری یادی از کشته شدگان جنگ جهانی دوم شده است.

گرامیداشت کشته شدگان جنگ