English
به پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

شهید گمنامی که هویتش را در خواب به مادر نمایان کرده بود

شهید گمنامی که هویتش را در خواب به مادر نمایان کرده بود
چندی قبل از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی اعلام شد که پیکر پنجمین شهید گمنام خراسان رضوی پس از انجام آزمایش دی.ان.ای شناسایی شده است. به گزارش پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا، انگار همین دیروز بود که خبر شهید شدن فرزندشان را دادند بدون اینکه نشانی از او بیاورند و امروز بعد از 32 سال انتظار دوباره اشک‌ها تازه می‌شود؛ این بار اشک‌های ریخته شده اشک شوق و سربلندی و آرامش است مادری که 32 سال چشم از در برنداشت و پدری که هر روز بر بالین شهدای گمنام بهشت رضا(ع) اشک می‌ریخت تا شاید فرزند شهیدش را در جمع شهدای گمنام بهشت رضا(ع) بیابد.
اما امروز اشک‌هایی ریخته شد که بوی تازه‌ای داشت گویی اهل خانه انتظار 32 ساله شان به ثمر رسیده است و امروز مادر و پدری که سال‌هاست چشم انتظار بودند و با ورود پیکر هر شهید گمنامی حالشان دگرگون می‌شد امروز پس از 32 سال  خاک فرزندشان را در آغوش گرفتند.
چندی قبل از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی اعلام شد که پیکر پنجمین شهید گمنام خراسان رضوی پس از انجام آزمایش DNA شناسایی شده است و شهیدی که 9 سال پیش یعنی 27 آبان ماه 1385 همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) به‌عنوان شهید گمنام در میدان صبحگاه سپاه امام رضا(ع) مشهد مقدس به خاک سپرده شده بود متعلق به پیکر مطهر هنرمند و تخریب‌چی دفاع مقدس شهید سعید حیدری است.
شهید سعید حیدری در 12 فرودین ماه 1340 در مشهد چشم به جهان گشود. وی با عضویت بسیجی و در سه مرحله از طریق لشکر 5 نصر خراسان رضوی به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام و در واحد تخریب این لشکر مشغول خدمت شد. این شهید بزرگوار در 8 اسفند ماه 1362 در عملیات خیبر و در جزیره مجنون به شهادت رسید و در 27 آبان 1358 به عنوان شهید گمنام در پادگان شهید کاوه سپاه امام رضا(ع) مشهد مقدس به خاک سپرده شد.
سعید با دهان روزه شهید شد
صدیقه بابازاده مادر شهید سعید حیدری در گفت وگو با خبرنگار ما می‌گوید: در تمام راهپیمایی‌ها حضور داشت در زمان جنگ خیلی اصرار داشت که به جبهه برود هنوز درسش را تمام نکرده بود وارد سربازی که شد خیلی دوست داشت جنگ برود از پادگان سعید 40 نفر قرار بود به جنگ ببرند اما اسم سعید نفر چهل و یکم درآمده بود و قسمتش نشد و 2 سال بعد که سربازی‌اش تمام شده بود از طریق بسیج عازم جنگ شد.
وی می‌افزاید: پسرم خواب دیده بود که شهید می‌شود اما در خواب به سعید گفته بودند که اول با پدر و مادرت خداحافظی کن همه از خواب سعید باخبر بودند و سعید با تمام فامیل و آشنایان خداحافظی کرده بود اما وصیت کرده بود وقتی شهید شد خوابش را برای من و پدرش بازگو کنند.
مادر شهید حیدری در حالی که بغض جلوی صحبت کردنش را گرفته است با کمی مکث می‌گوید: سعید روزهای دوشنبه و 5 شنبه همیشه روزه داشت و حتی شب قبل از شهادتش به همرزمانش گفته بود من فردا شهید می‌شوم و فردای همان شب روز دوشنبه هنگام نماز ظهر و عصر با دهان روزه لبیک حق را گفت و شهید شد. سعید 22سال بیشتر نداشت هنوز قرار بود دانشگاه شرکت کند که به جنگ رفت و شهید شد.
مادر شهید حیدری با بیان اینکه در تمام این سال‌ها پسرم همیشه همراه من بود می‌افزاید: همیشه در خواب و بیداری وقتی به بهشت رضا(ع) مزار شهدا می‌روم، پسرم را در کنار خود احساس می‌کنم. هر وقت در خواب سعید را می‌بینم اگر گریه کنم ناراحت می‌شود. سعید به امیراامومنین(ع) ارادت خاصی داشت یک بار در خواب به سعید گفتم کجایی مادر می‌گفت می‌خواهم پیش امیرالمومنین درس بخوانم.
آمدنش را در خواب خبر داده بود
وی عنوان می‌کند: هر سه خواهر سعید، چند وقت پیش برادرشان را خواب دیده بودند و در خواب به آنها گفته بود من برگشتم حتی از اقوام که سید هستند سعید را خواب دیده بود و سعید به او گفته بود فاصله من با پدرم یک قدم است.
عباس حیدری پدر شهید می‌گوید: برای رضای خدا فرزندم راهی جنگ شد و من تنها رضای خداوند را می‌خواهم و رضایم رضای پروردگار است.
وی می‌افزاید: من و خانواده‌ام راه شهیدمان را ادامه می‌دهیم. افراد زیادی در این 32 سال پسرم را خواب دیده‌اند و برایم از این طریق خبری از سعید آورده‌اند.
یکی از خواهران شهید سعید حیدری عنوان می‌کند: خداوند شب ولادت پیامبر اکرم هدیه قشنگی به خانواده من داد، بعد از 32 سال دوری از برادر، امروز به وصال رسیدیم و مرقد مطهرش را پیدا کردیم و خداوند متعال را شاکریم که در چنین روزی دیده ما را روشن  کردند.
وی می‌گوید: پدر و مادر من امروز بعد از 32 سال از چشم انتظاری بیرون آمدند و به فرزندشان رسیدند. ماه گذشته برادرم را خواب دیدم که می‌گفت من برگشتم من مشهد هستم، خواهرانم نیز سعید را خواب دیده بودند و همه ما حقیقتاً منتظر چنین روزی بودیم و به نوعی به ما گواه شده بود که به زودی خبری از سعید به دستمان می‌رسد.
شهید حیدری امانتی بود که به صاحبش رسید
فرمانده سپاه امام رضا(ع) در مراسم تعویض سنگ مزار شهید سعید حیدری گفت: تا به امروز در این مجموعه امانتی را داشتیم که نمی‌دانستیم صاحب آن کیست اما امروز صاحب امانت بر ما روشن شده است و از امروز دو تکلیف بر عهده داریم تا به شکل خاص امانتداری کنیم و هم امانت دار امانت صاحب این شهید باشیم.
سردار نظری اظهار داشت: شهدای دارای شئون متعددی هستند یک شان ارتقایی است که به محض شهادت، خود فرد در نقطه اوج قرار می‌گیرد و بالاتر از این جایگاه وجود ندارد.
وی افزود: شان دومی که شهید دارد ارتقای خانواده شهید و حفظ شان و منزلت آنها است و در مرحله بعد شان اجتماع است، ملت شهید پروری که شهید برایشان جایگاه دیگری دارد. نباید اجازه دهیم افرادی دانسته و یا ندانسته شان شهدا را زیرپا بگذارند و رتبه شهدا را تنزل دهند البته حوادث و اتفاقات الهی نظیر شناسایی هویت شهدا اجازه نمی‌دهد این افراد موفق شوند.
نظری تصریح کرد: در دفن این شهید و انتقال منزل پدر شهید به این محدوده  نشان دهنده ارتباط معنوی و رابطه خاصی است که نشان دهنده مقام والای شهدا است امیدوارم همه ما در مسیر شهدا ثابت قدم بمانیم.
تنها شهیدی که در یک مقر نظامی در مشهد دفن شده
جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ما گفت: رمز گمنامی و مفقود شدن تعدادی از رزمندگان پس از شهادت همان رمز مفقود بودن قبر حضرت فاطمه(س)  است و سر یکی از اسرار مفقود بودن قبر فاطمه(س) استمرار انقلاب اسلام و مظلومیت امیرالمومنین بود.
در این زمانه که انقلاب پیروز شد جمعی مفقود شدند و بیش از گذشت 20سال در شرایطی به وطن بازگشتند که کشور درشرایط و حوادثی قرار داشت و آنجا فهمیدیم که مفقود بودن شهدا همان سری است که در مفقود بودن حضرت فاطمه(س) وجود رداد.
وی افزود: هر زمان کشور دارای مشکل و انحراف می‌شد تشییع پیکر شهدا در ریل خود بار دیگر قرار می‌گرفت و فضای کشور را به سال‌های 59 و 60 می‌برد و امروز نیز پیشکسوتان دفاع مقدس همه در نقطه شروع انقلاب قرار گرفتند و بار دیگرعهد بستند تا در مسیر شهدا زندگی کنند.
کریمی تصریح کرد: روزی تصمیم گرفتیم برای بسیجیان مکانی بسازیم و اولین جانمایی که برای میدان صبحگاه سپاه امام رضا(ع) طراحی شد دفن پیکر شهید گمنام بود تا ان زمان هیچ شهید گمنامی در مراکز نظامی دفن نشده بود و شهید حیدری تا به امروز تنها شهیدی است که در یک مقر نظامی در مشهد دفن شده است.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ازهمان روزی که ساخت پادگان امام رضا( ع) شروع شد نامه زدیم به بخش تفحص شهدا که اجازه دهند یک شهید در این مکان دفن شود امام مخالفت کردند تا اینکه با پیگیری‌های صورت گرفته در روز بهره برداری از این مکان شهید گمنامی در میدان صبحگاه دفن شد.
کریمی با بیان این مطلب که در دیدار پدر شهید حیدری خاطراتی از جنگ در ذهنم مرور شد، عملیات خیبر در 10 متری شهید حیدری بودم در جاده خندق  تعدادی از شهدا جنازه شان جا مانده بود و منتظرهلی کوپتر بودیم اماموفق نشدیم پیکر شهدا را به عقب برگردانیم.
وی افزود: پدرشهید خواب دیده بود که پسرش به صورت ابر وارد وجودش شده و بعد از چند دقیقه از وجودش خارج شده است و آنجا یقین پیدا می‌کند که پسرش شهید شده است. در خوابی دیگر پدر شهید حیدری مزار پسرش را در بیابانی برهوت می‌بیند که عده‌ای بالای قبرش ایستاده‌اند که  خواب پدر شهید رویایی صادقه بوده است چرا که زمانی که این شهید در پادگان دفن شد این مکان بیابانی بیش نبود  و روز تدفین 10ها گردان برای تشییع وی بر سر مزارش امده بودند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: سفارشم همیشه به همکاران این بوده که قدر این شهید را بدانند و متوسل به او شوند این مسیر استمرار دارد و کشورما هرچه دارد از برکت حضور شهدا و سرور شهدا امام حسین(ع) است.
حضور شهدای گمنام روحیه جهادی را در جامعه تقویت می‌کند
علی چمیگو معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع) نیز اظهار داشت: خدا را شکر که در مقاطع مختلف شهدا وسیله‌ای می‌شوند که ما در این راه مقاوم تر و مصمم‌تر شویم و خداوند حجت‌هایی را بر ما تمام می‌کند که  کسانی که تزلزل و نقدی بر این حرکت دارند هم محکوم می‌شوند و این مصادیق که اتفاق می‌افتد حضور شهدای گمنام که فضای عطرآگینی در جامعه به وجود می‌آورند و روحیه جهادی را در جامعه تقویت می‌کنند.
وی افزود: خداوند حجت را بر ما تمام کرده و راهی که رفتیم حق بود و مسیر شهدا حق است و ما این مسیر را مصمم‌تر ادامه خواهیم داد.
شهید سعید حیدری پس از شهیدان اصغر سمیعی، حسین زارع‌آبادی، سید علی اکبر حسینی و حسنعلی ایزدی پنجمین شهید گمنامی است که توسط آزمایش احراز هویت و DNA در استان خراسان رضوی شناسایی شده است.
نخستین شهید شناسایی شده در استان خراسان رضوی شهید اصغر سمیعی است که سال 89 روز شهادت امام رضا (ع) در شهرستان تایباد به خاک سپرده شد و پس از گذشت 27 سال از شهادت وی هویتش شناسایی شد.
شهید حسین زارع نیز به عنوان دومین شهید گمنام استان سال 90 در شهرستان چناران تدفین شده بود که مورد شناسایی قرار گرفت. هویت شهید علی اکبر حسینی که سال گذشته در درود نیشابور به خاک سپرده شد و بعد از گذشت 31 سال از شهادتش شناسایی شد و شهید حسنعلی ایزدی نیز به عنوان چهارمین شهید استان خراسان رضوی هویتش شناسایی شده است.
۱۶ دی ۱۳۹۴ ۰۸:۵۶

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (1 رای)
  • d
  • ۱۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۴
  • 0
  • 0
    0

خداوند رحمتشان کند شادی روح این شهید عزیز و همه شهیدان صلوات


امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح می‌باشد.